Beskid Sądecki

Tagi:    życie

Lubię góry, jednocześnie ich nienawidzę. Lubię je, kiedy wynagradzają wysiłek krajobrazami cieszącymi oko, nienawidzę, gdy nie dają żadnej nagrody za wspinaczkę, kiedy jest podejście za podejściem i nawet nie dają odpocząć jakimś skrawkiem płaskiego terenu.

Turystą górskim jestem przeciętnym, zwykle 2, 3 razy w roku wyjeżdżam na kilka dni w góry, i to raczej tylko w lecie. Nie mam żadnej superkondycji, wręcz przeciwnie. O mojej przeciętności świadczy chyba najlepiej fakt, że idę zwykle tyle czasu dany odcinek, ile pokazuje mapa :).

Zazwyczaj mam dość gór już na samym początku wędrówki, kiedy wspinam się w pełnym słońcu i już po minucie jestem zlany potem, ale to przechodzi i w ostatecznym rozrachunku zawsze jestem zadowolony z górskich wycieczek. Nie inaczej było tym razem.

 

To już drugie podejście do tej trasy, tym razem jednak zmodyfikowane w stosunku do wersji poprzedniej. Ale po kolei...

 

Trasa: Krynica Zdrój -> Jaworzyna -> Hala Łabowska -> Cyrla -> Rytro -> Kordowiec -> Niemcowa -> Przehyba -> Szczawnica

Mapa: tutaj

 

Dzień pierwszy

O godzinie 9:40 mamy PKS z dworca w Krakowie do Krynicy Górskiej. Mniej więcej o godzinie 13 jesteśmy na miejscu. Ruszamy zielonym szlakiem w stronę Jaworzyny. Wejście jest dość śmieszne, bo jakąś mikrościeżynką między domkami. Wchodzi się dość ciężko bez rozgrzania. Ale jak pokona się 2, 3 podejścia to w sumie już idzie gładko i szybko (ok. 40 minut) dochodzimy do stacji kolejki na Jaworzynę. Rok temu popełniliśmy błąd i poszliśmy dalej zielonym szlakiem wzdłuż kolejki. Nie radzę, bo to dość mordercza trasa, widoków absolutnie brak, a dochodzi się na Jaworzynę zmęczonym niesamowicie i tylko wkurzają turyści, który dopiero co wysiedli z kolejki i przyszli do schroniska na piwo... W każdym razie tym razem wsiedliśmy do kolejki (12zł za podróż w górę) i za chwilkę byliśmy na szczycie. Zeszliśmy kawałeczek do schroniska na Jaworzynie, gdzie zjedliśmy jakąś namiastkę obiadu (zupka chińska, kanapki).

 

Widok z Jaworzyny

Zdj. 1: Widok z Jaworzyny

 

Po jedzeniu szlakiem czerwonym wyruszyliśmy na Halę Łabowską. Trasa jest dość przyjemna, bo pagórkowata - raz w górę, raz w dół, trochę po płaskim. Do przejścia jest kawałek, ale idzie się w miarę przyjemnie. Po drodze można zaobserwować ciekawe zjawisko zakrzywienia czasu - na tabliczkach PTTKu najpierw (przed Runkiem) jest 1h45min na Łabowską, na Runku (10, 15min dalej) już 2h15min na Łabowską. Później już 2h. Chyba coś się tu komuś tego. Choć  w sumie zjawisko zakrzywienia czasu jest, o ile mi wiadomo, dość popularne w polskich górach, więc, o dziwo, nie jest to jedyny taki przypadek na świecie. Marsz na Łabowską dość męczy, ale do wytrzymania. Po około 2 godzinach (jest już ok. 18:00) docieramy do schroniska na Łabowskiej, gdzie dzwonimy, żeby potwierdzić na Cyrli, że przyjdziemy, tylko dopiero koło 20:00. Dowiadujemy się niestety, że kuchnia zamykana jest o 19:30, co jest niezbyt wesołą informacją, bo jedzenie na Cyrli to coś niesamowitego. W związku z takim obrotem spraw decydujemy się na ciepły posiłek na Łabowskiej. Ja jem jakiegoś schabowego, Tezkikumeimizfutomeka natomiast naleśniki z malinami i bitą śmietaną. Ruszamy już dalej w drogę i kończymy rozmowę z parą, która siedziała obok, która stwierdza: idziecie jeszcze na Cyrlę? Przecież to strasznie daleko! My od Cyrli tutaj szliśmy 5 godzin. Na szczęście my wiemy swoje. Jest godzina 19:00 i powoli zmierzcha. Ruszamy szlakiem czerwonym w stronę Cyrli. Droga to już raczej zejście, ale około 20:00 robi się ciemno i musimy włączyć czołówkę, żeby cokolwiek widzieć i nie zgubić szlaku. Dość żwawym tempem udaje nam się dotrzeć na Cyrlę w 1.5 godziny. Nie muszę chyba tłumaczyć, jaką nagrodą po takiej wycieczce jest pokój z miękkim łóżkiem i prysznic z ciepłą wodą :-).

 

Droga na Cyrlę

Zdj. 2: Droga na Cyrlę

 

Dzień drugi

Nie można było nie skorzystać z kuchni na Cyrli, więc na śniadanie (późne, bo wstaliśmy ok. 9, a wygramoliliśmy się z pokoju ok. 10) zamówiliśmy sobie specjalność zakładu, czyli kiełbasę po łabowsku. Dla tych, którzy nie wiedzą: jest to spory kawałek kiełbasy podsmażony, zawinięty w naleśnik z zapieczonym wewnątrz serem żółtym. polane to wszystko musztardą i keczupem plus, jak ktoś chce, surówka. My wzięliśmy surową marchewkę (soczysta, świeża i smaczna). Jedzenie było pycha. Około 11 wyruszyliśmy w dalszą drogę, czyli nadal szlakiem czerwonym w stronę Rytra. Zejście cały czas w dół, trochę męczące tak na rano, ale całkiem w porządku. W Rytrze byliśmy około 12. Trzeba było zdecydować, którędy dostajemy się na Przehybę. Były zasadniczo dwie opcje: czterogodzinny szlak niebieski, ale dość ciężki, bo cały czas w górę, albo sześciogodzinny, bardziej widokowy i (chyba) ciekawszy czerwony przez Kordowiec, Niemcową i Wielki Rogacz. Wybraliśmy czerwony ze względu na dość spory zapas czasu.

 

Droga z Cyrli do Rytra

Zdj. 3: Droga z Cyrli do Rytra

 

Po krótkim posiłku zaczęliśmy się gramolić na górę. Masakra trochę na początku, aż człowiekowi nie chce się wchodzić, bo podejście za podejściem i tak przez prawie 2 godziny aż do Kordowca, który, nota bene, był nieczynny (a planowaliśmy tam zjeść obiad). Pozostało podejść do Niemcowej i tam coś zjeść. Ruszyliśmy więc po krótkim odpoczynku dalej. Było już trochę łatwiej, podejścia rekompensowane płaskim lub też delikatnymi zejściami. Po godzinie dotarliśmy. Niemcowa niestety nie leży przy samym szlaku, więc trzeba trochę zboczyć w lewo. Byliśmy trochę przerażeni, że tyle się schodzi, bo przecież jak już zjemy będzie trzeba wrócić, ale cóż, nie było wyjścia. Dotarliśmy na Niemcową, gdzie warunki są dość spartańskie, bo poza tym, że jest czysta woda ze strumienia i wrzątek w nieograniczonych ilościach, to ... nie ma nic więcej. Mam tu na myśli np. taki luksus jak elektryczność czy bieżącą wodę ;).

 

Droga na Kordowiec

Zdj. 4: Droga na Kordowiec

 

Zjedliśmy zupki i kanapki, zaopatrzyliśmy się w wodę do butelek i ruszyliśmy z powrotem. Podejście do szlaku nie było na szczęście tak męczące, jak myśleliśmy. Droga na Wielki Rogacz jest już w zasadzie wędrówką po pagórkach. W godzinkę docieramy na Wielki Rogacz. Zaczyna się poważniej chmurzyć i coś jakby zbierało się na deszcz. Odpoczywamy więc 5-10 minut i ruszamy dalej w drogę. Według mapy czeka nas jeszcze ok. 2 godziny drogi na Przehybę, a jest już 17:00. Marzymy o tym, żeby dotrzeć na miejsce, kiedy jeszcze otwarta będzie kuchnia. W pewnym momencie szlak idzie prosto i pod górę, a strzałka wskazuje, że na Przehybę w lewo. W związku z tym, że droga wskazywana przez strzałkę wydawała się przyjemniejsza, to tam idziemy - okazało się to dobrym wyborem, bo to wędrówka po płaskim i po jakimś czasie dochodzi się do czerwonego szlaku. Niestety, jakieś 30 minut przed Przehybą łapie nas deszcz. Leje na tyle mocno, że trzeba wyciągnąć peleryny (takie z kiosku za 5zł sztuka :P). Coraz mniej widać, jest chłodno, nieprzyjemnie. Pojawia się znak, że na Przehybę 20 minut. Przyspieszamy kroku. Ja już ledwo widzę cokolwiek przez zaparowane i mokre okulary, ale iść trzeba. Jakieś podejście, które wykląłem od najgorszych (no bo takich rzeczy się nie robi!). Jeszcze chwilka, znak, że jeszcze 10 minut do schroniska, jeszcze moment, światło w dali i jest. Deszcz już siąpi mocno. Wpadamy na miejsce, okazuje się, że kuchnia jeszcze otwarta. Żurek z jajkiem i kiełbasą i naleśniki z jagodami, bitą śmietaną i brzoskwiniami to jest to.

Przemoczone ciuchy wywieszone, prysznic wzięty, idziem spać najedzeni, choć zmęczeni.

 

Dzień trzeci

Lało całą noc i, jak wstaliśmy, nie przestało. Plan pierwotny był taki, żeby ostatniego dnia iść szlakiem niebieskim do Szczawnicy, ale w związku z ciągłym deszczem nie wydawało się to dobrym pomysłem - można jedynie skręcić nogę, a przyjemnie nie będzie na pewno. Od Przehyby odchodzi na szczęście droga samochodowa, którą wybraliśmy jako najbezpieczniejszą. Wychodzimy więc na początku szlakiem zielonym w stronę Łazów Brzyńskich, ale szybko od niego odchodzimy, bo idziemy cały czas asfaltem. Nogi trochę bolą, deszcz pada coraz mocniej. Mijamy kolejne przystanki pomników przyrody, mamy nadzieję dojść jakoś do pierwszej miejscowości, stamtąd jakoś dojechać do Nowego Sącza i z niego już PKSem do Krakowa. W pewnym miejscu rzeka wylała na drogę i pomoczyliśmy sobie buty. Minęliśmy dwa samochody jadące na górę, ale żadnego zjeżdżającego, a szkoda, bo mieliśmy pomysł zatrzymać cokolwiek, co będzie jechało w naszym kierunku i poprosić o podwiezienie gdziekolwiek. Po jakiejś godzinie marszu z Przehyby z góry zjeżdżał jeep GOPRu. Zatrzymaliśmy go i okazało się, że mają dokładnie dwa miejsca wolne. Bez słowa wzięli nas i zawieźli na dworzec PKS do Nowego Sącza (dzięki!). Stamtąd było już łatwo, bo po 30 minutach odjeżdżał autokar do Krakowa.

 

 

Podsumowując, naprawdę fajna wycieczka na trzydniowy weekend. Polecam każdemu, choć pęcherze zdobią obie moje stopy i momentami łatwo nie było.

Ale za to właśnie lubię góry - satysfakcja po wyprawie mimo zakwasów i bólu mięśni :).

Komentarze:

Tezkicośtam
23.08.2009
22:07

A zdjęcie nr 4 robione było z pozycji leżącej, bo chwilowo nie miałam siły nawet siadać - a to nie była nawet połowa tego okropnego podejścia... Za to naleśniki z malinami serdecznie polecam ;)

online
21.12.2009
09:30
czego szukalem, dzieki
Amelia Conners
12.10.2017
09:01

c. High alloy steel (baja paduan tinggi), jika elemen paduannya > 10 %.Baja paduan adalah campuran yang sengaja dibuat antara baja karbon dengan unsur-unsur lain yang akan mempengaruhi sifat-sifat baja, misalnya sifat kekerasan, liat, kecepatan membeku, titik cair, danPabrik Welded Beam Pabrik Welded Beam Jual atap spandek Pabrik Besi Beton Jual besi cnp undangan pernikahan animasi Harga Plat Bordes Kembang Pabrik Besi H beam Baja Pabrik Plat Bordes harga besi beton psi Ulir Polos Distributor Besi Beton Distributor Besi Beton Jual baja ringan Agen Besi Beton www.gudangbesibaja.com undangan pernikahan cantik undangan pernikahan kalender undangan pernikahan bahasa inggris islam undangan pernikahan islami undangan pernikahan unik dan murah undangan pernikahan modern undangan pernikahan online undangan pernikahan undangan pernikahan amplop surat undangan pernikahan simple undangan pernikahan murah undangan pernikahan unik undangan pernikahan artis undangan pernikahan modern undangan pernikahan artis undangan pernikahan arab undangan pernikahan undangan pernikahan Harga Plat Besi Hitam Distributor Atap Spandek Distributor Bondek Cor harga besi beton perwira undangan pernikahan simple Harga Besi Beton Harga Besi Beton Jual bondek jual laptop asus jual laptop asus jual laptop asus murah jual laptop asus murah Toko Besi Beton harga besi Wf Baja undangan pernikahan cantik elegan Harga Plat Kapal Bki Krakatau Steel Supplier Atap Spandek Harga Bondek Cor harga besi beton PAS Jual Besi Beton Jual Besi Beton Jual Plat kapal besi baja bki krakatau steel Supplier Besi Beton Harga bondek undangan pernikahan cetak Harga Jual Besi Siku Baja Agen Atap Spandek Jual Bondek Cor harga besi beton master steel ms Supplier Besi Beton Supplier Besi Beton Jual besi siku Distributor Besi Beton harga wiremesh undangan pernikahan custom Harga Besi Unp Baja Profil Kanal Toko Atap Spandek Supplier Bondek Cor harga besi beton ksty Toko Besi Beton Toko Besi Beton Jual pipa besi baja sch 40 sch 80 Harga Besi Beton Harga pipa besi baja sch 40 sch 80 undangan pernikahan bagus Harga Besi Cnp Profil Baja Gording Jual Atap Spandek Toko Bondek Cor harga besi beton krakatau steel Agen Besi Beton Agen Besi Beton Jual Plat besi Jual Besi Beton harga besi hollow undangan pernikahan anime Harga Besi Hollow Harga Atap Spandek Agen Bondek Cor harga besi beton jcac Pabrik Besi Beton Pabrik Besi Beton Jual besi h beam Pabrik Besi Beton harga besi beton Sni Ulir Polos undangan pernikahan aneh Harga Wiremesh Pabrik Atap Spandek Pabrik Bondek Cor harga besi beton interworld steel is Distributor besi unp baja Distributor besi unp baja Jual besi wf Distributor besi unp baja harga besi wf baja undangan pernikahan elegan Harga Besi Pipa Baja Schedule 80 Distributor Bondek Cor Distributor Atap Spandek harga besi beton gunung garuda Harga besi unp baja Harga besi unp baja Jual wiremesh Harga besi unp baja harga besi unp undangan pernikahan casual Harga Besi Pipa Baja Schedule 40 Supplier Bondek Cor Harga Atap Spandek harga besi beton delcoprima Jual besi unp baja Jual besi unp baja Jual besi unp Jual besi unp baja harga besi siku undangan pernikahan ala india Harga Pipa Besi Hitam Medium Agen Bondek Cor Jual Atap Spandek harga besi beton cakra steel cs Supplier besi unp baja Supplier besi unp baja Jual besi cnp Supplier besi unp baja harga Plat besi plat kapal undangan pernikahan chinese Harga Besi Wf Toko Bondek Cor Supplier Atap Spandek harga besi beton bjku Toko besi unp baja Toko besi unp baja Jual besi hollow Toko besi unp baja harga besi h beam baja undangan pernikahan anime Harga Besi H beam Jual Bondek Cor Toko Atap Spandek harga besi beton Sni Ulir Polos Agen besi unp baja Agen besi unp baja Jual besi beton Sni Ulir Polos Agen besi unp baja harga besi cnp undangan pernikahan klub bola Harga Besi Beton Harga Bondek Cor Agen Atap Spandek harga besi beton ais Pabrik besi unp baja Pabrik besi unp baja ironsteelcenter.com Pabrik besi unp baja www.gudangbesibaja.com undangan pernikahan ada foto www.sentrabesibaja.com Pabrik Bondek Cor Pabrik Atap Spandek harga besi beton link3 

Purushotam
24.12.2017
09:18

 

<a href="http://www.transmoving.in/packers-movers-bangalore.html">Packers and movers in bangalore</a>

<a href="http://www.transmoving.in/packers-movers-gurgaon.html">Packers and movers in gurgaon</a>

<a href="http://www.transmoving.in/packers-movers-delhi.html">Packers and movers in delhi</a>

<a href="http://www.transmoving.in/packers-movers-mumbai.html">Packers and movers in mumbai</a>

<a href="http://www.transmoving.in/packers-movers-hyderabad.html">Packers and movers in hyderabad</a>

<a href="http://www.transmoving.in/packers-movers-pune.html">Packers and movers in pune</a>

<a href="http://www.transmoving.in/packers-movers-chandigarh.html">Packers and movers in chandigarh</a>

<a href="http://www.transmoving.in/packers-movers-kolkata.html">Packers and movers in kolkata</a>

<a href="http://www.transmoving.in/packers-movers-chennai.html">Packers and movers in chennai</a>

<a href="http://www.transmoving.in/packers-movers-patna.html">Packers and movers in patna</a>

<a href="http://www.transmoving.in/packers-movers-noida.html">Packers and movers in noida</a>

<a href="http://www.transmoving.in/packers-movers-dwarka%20delhi.html">Packers and movers in dwarka delhi</a>

<a href="http://www.transmoving.in/packers-movers-faridabad.html">Packers and movers in faridabad</a>

<a href="http://www.transmoving.in/packers-movers-goa.html">Packers and movers in goa</a>

<a href="http://www.transmoving.in/packers-movers-indore.html">Packers and movers in indore</a>

<a href="http://www.transmoving.in/packers-movers-jaipur.html">Packers and movers in jaipur</a>

<a href="http://www.transmoving.in/packers-movers-thane.html">Packers and movers in thane</a>

<a href="http://www.transmoving.in/packers-movers-varanasi.html">Packers and movers in varanasi</a>

<a href="http://www.transmoving.in/packers-movers-surat.html">Packers and movers in surat</a>

<a href="http://www.transmoving.in/packers-movers-lucknow.html">Packers and movers in lucknow</a>

<a href="http://www.transmoving.in/packers-movers-agra.html">Packers and movers in agra</a>

<a href="http://www.transmoving.in/packers-movers-ahmedabad.html">Packers and movers in ahmedabad</a>

<a href="http://www.transmoving.in/packers-movers-bhubaneswar.html">Packers and movers in bhubaneswar</a>

<a href="http://www.transmoving.in/packers-movers-dehradun.html">Packers and movers in dehradun</a>

<a href="http://www.transmoving.in/packers-movers-kochi.html">Packers and movers in kochi</a>

<a href="http://www.transmoving.in/packers-movers-kanpur.html">Packers and movers in kanpur</a>

<a href="http://www.transmoving.in/packers-movers-gandhinagar.html">Packers and movers in gandhinagar</a>

<a href="http://www.transmoving.in/packers-movers-raipur.html">Packers and movers in raipur</a>

<a href="http://www.transmoving.in/packers-movers-vadodara.html">Packers and movers in vadodara</a>

<a href="http://www.transmoving.in/packers-movers-ghaziabad.html">Packers and movers in ghaziabad</a>

 

Dodaj komentarz

*
*